učenički radovi

Odgovorno ponašanje

Autor: Filip Filipović, 9. 12. 2008.

Odgovorno ponašanje

Cijeli je današnji svijet neodgovoran. Mladi se zbog svoje neodgovornosti upropaštavaju koristeći razna sredstva o kojima postaju ovisni, a to su: alkohol, droga i cigarete.
Od početka svog života, čovjek se susreće s odgovornosti. U djetinjstvu se uči što je odgovornost, u mladenaštvu postaje odgovoran, ali se ta odgovornost danas pretvorila u kasna opijanja, drogiranja i uništavanja samih sebe. Oni koji napune osamnaest godina, umjesto da postanu odgovorni, oni tu odgovornost iskoriste na loš način, tako da se uništavaju. Drogu probaju iz znatiželje, alkohol jer misle da će svoje „probleme“ riješiti ako se napiju, a puše jer misle da će pušenjem biti kao svi ostali ljudi. I u tome odgovornost nestaje! Osamnaest godina= odgovornost? Prije bih rekla da se odgovornost tumači na loš način i da se na nju zaboravlja. Mladi, što su stariji, odgovornost „napuštaju“ sve do tridesetih godina. Ali i tada može biti prekasno jer se drogiranjem, alkoholom i drugim posljedicama izazvanim neodgovornošću može potpuno upropastiti je do kraja života.Čovjek zbog svoje neodgovornosti može umrijeti ili snositi posljedice cijeli život. U starosti se zapita: „Gdje mi je bila pamet?“ Ali to prekasno shvati.
Zato budite odgovorni jer sigurno ne želite cijeli život snositi posljedice izazvane neodgovornošću.

Odgovorno ponašanje

Što je odgovorno ponašanje?U današnje vrijeme odgovorno ponašanje više nije kao prije.Ljudi su u prošlosti imali stroža pravila.Djeca i mladi obavljali su određene zadaće koje su im roditelji zadavali.Danas u suvremenom svijetu,više nije tako.Mladi ljudi više ne znaju što je odgovorno ponašanje.Roditelji danas nisu ti koji daju određene granice: što djeca smiju raditi,a što ne smiju.
Oni si sami određuju kako će se ponašati,dokle će ostajati u večernjim izlascima.
Kazne koje su prije zadane zbog neposluha,bile su kao školska zadaća i svatko dijete ih je moralo poštivati.No,više nije tako.Mladi danas ne znaju što je to strogost,poštivanje…Oni sami sebi daju za pravo odlučivati kako će živjeti.Ne žele da ih roditelji kontroliraju.Taj tzv.“virus slobode“prešao je i na djecu od trinaest i četrnaest godina.Ljudi više ne poštuju jedni druge.Počela su ubijanja čak i među djecom.Vršnjaci vrše nasilje zbog tog što im smeta odjeća i glazba kakvu njihov prijatelj nosi ili sluša.U što se to današnji svijet pretvorio?Koji su razlozi stalnom ubijanju?Mnogi ljudi govore da su razlozi očiti,i da je to zbog razvijenog i modernijeg svijeta koji djeci daje pravo da mogu slobodno piti,pušiti i sami upravljati oružjem.Saborski zastupnici,fizičari i matematičari svakim danom omogućuju nam bolju budućnost.
Što će se onda dogoditi za tri,četiri godine?Čovjek više neće moći slobodno šetati prirodom,roditelji i djeca neće moći ići na izlet jer će na ulici vladati opasnost.svatko će moći imati oružje i ubijanje će mladima postati kao“posao kojeg moraju obaviti.“Zbog toga treba poduzeti teške mjere i zaustaviti zločina koji se događaju svaki dan i noć,jer svako ponašanje bi moglo izazvati ponovni rat među ljudima.

Brlić Andreja 8.b r.

« Svibanj 2024 »