Druženje s knjigom u obitelji - projekt “Čitamo mi, u obitelji svi“

Autor: Slavica Olić, 22. 5. 2012.

U ovoj školskoj godini u našoj školi provodi se projekt za poticanje čitanja među učenicima trećeg razreda.

Razvijena čitalačka vještina prvi je uvjet za školski uspjeh, a dobar školski uspjeh uvjet je za životni uspjeh.

Zapazili smo kako kod učenika u trećem i četvrtom razredu zanimanje za čitanje naglo opada. Dijete kojemu se to dogodi, čitanju posvećuje sve manje vrjemena, popušta mu koncentracija, prestaje s obogaćivanjem rječnika, a u višim razredima ima velikih poteškoća u učenju.

Kako bismo to spriječili, kako bismo održali i povećali djetetovo zanimanje za čitanje, pozvali smo roditelje i učenike da nam se pridruže u zanimljivom i uzbudljivom zajedničkom projektu poticanja čitanja u kojemu sudjeluju učenici, njihovi roditelji i drugi članovi obitelji, razrednik i školski knjižničar.

Najbolji su čitači učenici iz obitelji u kojima se mnogo čita i knjige predstavljaju vrijednost. Djeca iz takvih obitelji obično bez teškoća razvijaju više čitateljske i spisateljske mogućnosti.

Pripremili smo knjižničnu naprtnjaču s 8 zanimljivih knjiga iz različitih područja. Neke su knjige namijenjene roditeljima, neke djeci, a neke za zajedničko čitanje. Izborom različitih knjiga u knjižničnoj naprtnjači skrećemo pozornost učenicima da se u knjižnicama nalazi mnoštvo knjiga iz različitih područja, a ne samo onih za čitanje obvezne lektire.

U nastavku pročitajte neke od zanimljivih dojmova učenika o posjetu naprtnjače s knjigama u njihovim domovima.

U petak sam došao kući iz škole s ruksakom. Otvorio sam ga i pokazao sve knjige. Mama je uzela knjigu“ Jedini svjedok ljepote“, a ja“T.A. za klince“. Kasnije sam čitao „Kako sam došao na svijet“, a dida „Sjaj hrvatske domovine“. Sutradan sam krenuo čitati“ Kako smo od bankrota spasili mamu i tatu“. Tate i brata nije bilo, ali meni, mami i didi su knjige bile super. Baka i mama su pročitale nekoliko poglavlja knjige“ Uspješan roditelj, uspješno dijete“, da je bilo više vremena mama ju je htjela cijelu pročitati.

Bartol Bušić 3.a

U petak kada sam donio ruksak kući, svi smo se te večeri okupili oko knjiga. Svako  je odabrao što će čitati. Odjednom sam primijetio da je netko ugasio televizor. Nastala je tišina koju sam samo ja kvario jer sam naglas čitao smiješne dijelove iz knjige „Kako smo od bankrota spasili mamu i tatu. Smiješno mi je što pas piše svoj dnevnik. Bratu se svidjela knjiga“ Smišljanje budućnosti „ jer je pročitao da su neki znanstvenici bili obični klinci i loši đaci. Mami se svidjela knjiga „Jedini svjedok ljepote“ zato što joj je potaknula maštu, a pročitala je i dijelove knjige „Uspješan roditelj, uspješno dijete“, jer se sprema za bratov pubertet. Tata je pročitao knjigu „Sjaj hrvatske domovine“ iz koje je saznao puno o našim velikanima. Bilo mi je zabavno kad smo tata i ja na glas čitali pjesme iz knjige „Kako sam došao na svijet“.Volio bih sve to uskoro ponoviti.

Patrik Ćelepirović 3.a

Kada sam došao kući i napravio raspored tko će što čitati počeo sam čitati „Kako smo od bankrota spasili mamu i tatu“. Taj dan sam u krevetu zaspao s knjigom. U subotu je tata malo pročitao „Kako sam došao na svijet“, ali to nije sve čak je jednu pjesmicu SMS-om poslao teti… Mami se najviše svidjela knjiga „Jedini svjedok ljepote“, a pročitala je ponešto iz svih knjiga u naprtnjači…

Vedran Knežević 3.a

16.3 bio je petak, ja sam taj  dan  bila na redu da nosim ruksak kući. Tu večer pročitala sam dvije knjige. Prvo sam pročitala“ T.A. za klince“ a zatim „Kako smo od bankrota spasili mamu i tatu“.U 11 h išla sam spavati, a ujutro čim sam ustala uzela sam knjigu „Kako sam došao na svijet“. S tom sam se knjigom baš lijepo nasmijala . Zadnja  knjiga koju sam pročitala je“ Zov dubine“. Moja mama je pročitala „Jedini svjedok ljepote“, a ostale knjige je prelistala s malom sekom Paulom jer je ona bila baš jako znatiželjna kakvu ja to novu torbu imam i što je u njoj…

Ema Čmelješević  3.a

Knjige smo čitali svi u kući. Ja sam pročitao „Kako smo od bankrota spasili mamu i tatu“. Brata Nou je oduševila knjiga koju mu je pročitala mama i sada svima dijeli tople pahuljice, a knjiga se zove „ T.A za klince i ostale prinčeve“. Mama je pročitala“ Jedini svjedok ljepote“, a zajedno s tatom je pročitala „Uspješan roditelj, uspješno dijete“. Nakon te knjige i nama djeci je pročitala neka pravila ponašanja roditelja, ali isto tako prava djeteta te smo primijenili neka od tih pravila u svojoj obitelji. Jedino je sestra Dora  puno listala, a malo pročitala. Bio je to zabavan vikend, lijepo smo se družili, a nešto smo ipak svi u obitelji naučili.

Tin Ćalić 3.a

GALRIJA SLIKA