Razgovor s učiteljem Ivicom Dukićem

Autor: Nikolina Benić, 9. 6. 2009.

Ove se godine opraštamo od učitelja razredne nastave Ivice Dukića koji odlazi u mirovinu. Zamolili smo ga da s nama podijeli svoja razmišljanja i dojmove o godinama provedenim u školi.

1. S koliko ste godina počeli raditi u našoj školi?
U lipnju 1963. godine diplomirao sam na Učiteljskoj školi u Slavonskom Brodu, tada jedinoj petogodišnjoj srednjoj školi. Već u rujnu iste godine zaposlio sam se kao učitelj ove škole u Područnoj školi u Orubici, vodeći kombinaciju prvih i trećih razreda - prvi razred pripadao je generaciji rođenoj 1956. godine, a meni je tada bilo 19 godina.
2. Koliko dugo radite ovaj posao?
Cijeli svoj radni vijek, od 1964. do 2009., radio sam kao učitelj u razrednoj nastavi manjim dijelom u Orubici i većim u Davoru. Izuzetak je godina rada 1966./1967. u Trnavi kod Đakova.
3. S koliko ste ukupno generacija radili?
Matematički gledano, kroz svoj radni vijek radio sam s više od jedanaest generacija. No, ako se tu doda i „uskakanje“ u treći razred te rad u kombinacijama u Orubici, teško je točno odrediti broj generacija s kojima sam radio.
4. Da možete ponovno birati posao, biste li odabrali isti ili neki drugi?
I da i ne!
Ono „da“ odnosi se na beskrajno zadovoljstvo paljenja iste pozitivne znatiželje kod prvašića i sudioništvo u otvaranju širokih horizonata znanja, izgrađivanje pozitivnih osobina ličnosti svakog od njih u zajedništvu s njihovim roditeljima i društvenom sredinom. Da i zbog kasnijih uspjeha u poslu na planu zanimanja, kulture, sporta jer uvijek sam mogao reći: „ Gle, u taj uspjeh ugrađeno je zrnce moga rada!“
„Ne“ zbog skromnog vrednovanja rada učitelja. Učitelji bi morali biti bolje nagrađeni i materijalno i statusno kako bi si lakše omogućili usavršavanje pa to onda još uspješnije prenosili na učenike.
5. Pamtite li sve generacije jednako ili postoji jedna koju ćete posebno pamtiti?
Sve generacije vrijedne su pamćenja. Ipak, nekako se najčešće vraćam onim prvima. Na primjer, prva generacija koju sam vodio u Davoru, godište 1963., posebna je po uvjetima u kojima smo radili. Možete li zamisliti početak nastave u 16 sati, skučeni prostor s nikakvim popratnim prostorijama i stalnim žagorom ljudi koji su posjećivali obližnju gostionicu. I u tim uvjetima načinili smo gotovo obiteljsku atmosferu i uspjeli. Baš neki od tih učenika postali su najuspješniji ljudi u kasnijem životu.
Rado se sjećam i generacije učenika kojoj su pripadali vaši današnji učitelji: učitelj informatike i vjeroučiteljica te generacije koja upravo završava osmi razred.
6. Vi ste bili razrednik i ovogodišnjim osmašima koji također odlaze iz škole i kreću u srednju. Što biste im preporučili za njihovo daljnje školovanje?
Prije svega želim da dobro odvagnu svoje mogućnosti; da se uspiju upisati u škole koje odaberu, a onda da se brzo naviknu na novu sredinu. Od prvog dana valja raditi – učiti, pripremati se za jedan drukčiji, veliki svijet u koji će neminovno ući i kojem će uvijek moći pokazati tko su zapravo i kome pripadaju, a na ponos svojim roditeljima, bivšim učiteljima i čitavoj zajednici.

Zahvaljujemo učitelju na razgovoru, ali još više na prenesenom znanju, trudu i strpljenju koje je uložio ne samo učeći nas, nego sve druge generacije. Nadamo se da će se odsad moći baviti onim što najviše voli i da će više vremena moći posvetiti sebi. Hvala još jednom u ime svih učenika naše škole!

Andreja Brlić i Filip Filipović