ŠKOLSKI PREVENTIVNI PROGRAM - znanjem protiv ovisnosti

Autor: Ljerka Furić, 18. 11. 2008.

Obilježavanje mjeseca borbe protiv ovisnosti koji traje od 15. studenog do 15. prosinca

Što je to ovisnost?

Ovisnost je jedna od najvećih opasnosti naše budućnosti. To je stanje kada čovjek bez nečega ne može normalno funkcionirati. Čovjek može biti ovisan o mnogočemu: hrani, mobitelima, televiziji, kupovanju, računalu, igricama, a najveća opasnost za današnje mlade ljude jest ovisnost o duhanskom dimu, alkoholu i drogama.

Zašto mladi posežu za sredstvima ovisnosti?

Ovo je sigurno jedno od najčešće postavljenih pitanja. Odgovori su različiti!

Mnogi mladi posežu za sredstvima ovisnosti iz znatiželje. Na televiziji uočavaju različite reklame koje svojim porukama šalju pogrešnu i iskrivljenu sliku o alkoholu i duhanu. Ističu se pozitivni učinci opijata, a izostavljaju se strašne zdravstvene i društvene posljedice koji nastaju ovisnošću.

Mlade osobe vole oponašati odrasle. Biti „odrastao“ znači biti slobodan, donositi svoje vlastite odluke. Kada bismo pitali djecu kakve im poruke šalju roditelji o pijenju alkohola ili pušenju, što bi nam oni mogli reći? Jako je važno biti dobar primjer djeci.

U doba puberteta sve je novo i neistraženo. Mladi se u to doba osjećaju „besmrtnima“. Ne vjeruju da ih išta može ugroziti. Velika želja da se bude odrastao, potpomognuta filmskim ili glazbenim idolima koji puše, piju te u djece izazivaju želju da preuzmu rizik: „ništa loše mi se ne može dogoditi“, „ja to mogu kontrolirati“. Na odraslima je da ih uvjere kako u životu postoje rizici koji su opasni po život i da se takvim ponašanjem ništa ne dokazuje.

Na formiranje stava prema ovisnosti jako veliki utjecaj imaju vršnjaci ili grupa kojoj mlada osoba želi pripadati. Mnogi u ovoj dobi ne znaju kako se postaviti u određenoj situaciji i tada su uvjereni kako im jedino vršnjaci mogu pomoći. Informacije koje dobivaju od svojih vršnjaka često su netočne i neprimjerene.
Zato je potrebno razvijati cijeli niz vještina da im se pomogne. Mladi trebaju naučiti KAKO se oduprijeti prikrivenom i direktnom nagovaranju na uzimanje bilo kojih sredstava koja izazivaju ovisnost, reagirati pravilno u rizičnim situacijama, izgraditi čvrste odnose, jasno izraziti svoje mišljenje, rješavati probleme, donositi odluke…

Stoga smo, i ove godine, u našoj školi proveli različita predavanja i radionice u sklopu Školskog preventivnog programa. Kao što je bilo i najavljeno Godišnjim planom i programom naše škole, u mjesecu listopadu započeli smo s planiranjem i dogovaranjem kako ćemo to ostvariti.

Na satovima razrednika imali smo kratka predavanja na temu:
„ZNANJEM PROTIV OVISNOSTI“, a zatim smo organizirali radionice na kojima smo pokušali ostvariti sljedeće ciljeve:
- razvijati djelotvorna pravila ponašanja među učenicima
- jačati svijest djece za zdravim načinom života
- smanjiti interes mladih za eksperimentiranjem i uzimanjem sredstava koja stvaraju ovisnost
- jačati svijest o štetnosti bilo kojeg oblika nasilja, a posebno zlostavljanja
- razvijati svijest o negativnom učinku na organizam svih vrsta ovisničkog
 djelovanja
- unaprijediti zaštitu zdravlja mladih
- razvijati komunikacijske vještine unutar obitelji  i izvan nje
- pomoći u rješavanju kriznih situacija

TEMATSKE RADIONICE ZA UČENIKE OD 1. DO 8. RAZREDA

1. razred – „Zdrava hrana“
2. razred – Pravilno uzimanje lijekova“
3. razred – „Što nam sve pomaže da zdravo rastemo?“
4 razred – „Štetno djelovanje odraslih pušača na djecu“
5. razred – „Nenasilno rješavanje problema“
      „ Kako reći NE pušenju “
6. razred – „Zlostavljanje među učenicima može se spriječiti“
                                       „Kako reći NE alkoholu“
7. razred – „Kako se oduprijeti lošim nagovorima?“
           „Znanjem protiv pušenja i alkohola“
                                              „Odbaci cigaretu“
8. razred – „ Sredstva ovisnosti – psihoaktivne supstance“
                                         „Odluke koje donosim“